De her skønne små lækre “sunde pizzasnegle” er lavet med broccoli, grøn pesto og soltørrede tomater.
Lavet med færdiglavet pizzadej – klar på ca. 20 min.
Jeg tog altså den nemme løsning med de her “sundere pizzasnegle”. Ja, for jeg ville gerne have en opskrift som de fleste kan overskue, og som ikke kræver hverken dej på fingrene, mel i hele køkkenet eller lange hævetider. Så derfor brugte jeg den færdiglavede firkantede pizzadej fra køledisken, der er rullet sammen til en pølse. Jeg lavede sidst de her snegle på færdiglavet pizzadej – og dem var i ret vilde med!
Så med en færdiglavet pizzadej, bliver det ikke nemmere at lave pizzasnegle. Det tager cirka 10 min at lave fyldet – og så skal de have cirka 10 min i ovnen.
Pizzasnegle med fuldkorn?
Brug gerne en pizzadej med fuldkorn, så dine pizzasnegle bliver lidt grovere, sundere og mere mættende.
Spis de sunde pizzasnegle som eftermiddagssnacks, til frokost, lav dem til madpakken, til skovturen eller som en sundere snack. De er i øvrigt super budgetvenlige og kan sagtens laves med børnene i køkkenet.
Pizzasnegle i airfryer?
Du kan sagtens lave pizzasneglene i airfryer. På den måde sparer du tid, strøm og slipper for at tænde ovnen. Resultatet i airfryeren bliver mindst lige så lækkert!
» Alt du skal vide om airfryer her
Dej til pizzasnegle: Vil du gerne lave en hjemmelavet dej til pizzasnegle? Se min opskrift på hjemmelavede veganske pizzasnegle her
Opskrift på broccolisnegle.
De her skønne små lækre, nemme og sunde pizzasnegle er lavet med broccoli, grøn pesto, soltørrede tomater. Klar på 20 min.
Ingredienser:
- 1 pizzadej
- 3 spsk. grøn pesto
- 1/4 broccoli
- 2 dl. soltørrede tomater, finthakkede
- 100g. revet ost (jeg brugte vegansk ost)
- Salt og peber
Sådan gør du:
Forvarm ovnen til 200°C.
Rul pizzadejen ud i en stor firkant. Smør grøn pesto udover hele dejen.
Kom broccoli buketterne i en minihakker og blend det fint i 1-2 minutter. Du kan også finthakke broccolien med en kniv.
Fordel broccoli ud på pizzadejen sammen med finthakkede soltørrede tomater og revet ost. Drys til sidst med salt og peber.
Rul pizzadejen sammen på den lange led og skær i skiver ca. 2-3 cm i tykkelsen. Læg dem på en bageplade beklædt med bagepapir.
Bag pizzasneglene i ovnen i 10-12 min. (De skal ikke have mere, for ellers blive de for tørre. De må gerne se lidt ubagte ud.)
Pizzasnegle – opskrift på sundere snegle
Flere grøntsager: Det smarte ved pizzasnegle er, at man nemt kan “skjule” en del grøntsager i dem, uden det har nogen betydning for smag eller udseende. Fx kan de nemt fyldes med finthakkede svampe, gulerødder, selleri, spinat, squash eller kål. Mit trick er altid, at grøntsagerne skal finthakkes så meget som muligt.
Og så skal man selvfølgelig altid huske enten tomatsauce, grøn pesto, rød pesto eller andet til at smøre med. Så bevarer de fugtigheden og den gode smag.
Her er bunden fyldt smurt med pesto og finthakket broccoli ↓
Herefter rulles dejen sammen fra den lange side ↓
Skær herefter pizzarullen i skiver med 2-3 cm. i tykkelsen ↓
Næste gang, kunne jeg godt tænke mig at lave dejen selv, og så rulle spinat ind i dejen, så de får en flot grøn farve! Ligesom mange gør med pandekager. Kunne det ikke være flot?
Jeg har i øvrigt allerede en del opskrifter på veganske pizzasnegle – både de nemme version og med hjemmelavet pizzadej. Men hvis du har flere idéer til flere variationer, så tager jeg imod dem med kyshånd! Elsker nemlig pizzasnegle, så tvivler på det er sidste gang, at jeg laver dem!
Håber ellers at du kunne bruge opskriften på de her sunde pizzasnegle!
Hej !
har lige smidt dem i oven 🙂 er spændt på hvordan de bliver.
Hej Per,
Det lyder skønt! Håber du synes om denne her lidt “sundere” version! 👏
Bedste hilsner
for den da haps haps og så var de væk. super lækre. lavede også din opskrift på
Blomkålscurry også super god opskrift. Dine opskrifter er virkelig gode sunde og nemme. Er tit forbi din side 🙂
Rigtig god aften.
Per
Hej Per,
Hvor er det dejligt at høre! Skøn at du kan finde inspiration hos mig her i mit lille univers!
Og ja, hjemmelavede pizzasnegle er altid farlige at have stående.. 😉
Bedste hilsner!
Det er en fantastisk side du har. Jeg er v8kd med dine opskrifter.
Jeg ville gerne v8de om man kan fryse pizzasneglene?
Vh Nilla
Hej Nilla
Tusinde tak! Dejligt at høre!
Ja, du kan tro, at de kan fryses ned! 😉
Bedste hilsner ☀️
hvor mange kcal er der i 🙂
Hejsa! Det ved jeg desværre ikke, da jeg ikke selv tæller kalorier.
Men måske denne kan hjælpe? Link: https://www.madabc.dk/kalorieberegner.aspx 😉
Bedste hilsner
Super lækre!!! Vi er kæmpe fan herhjemme
Hvor er det dejligt at høre! 😍
Bedste hilsner
super nemme og rigtig gode. jeg erstattede dog tomater med skinke. super nemme og de skal helt klart laves igen. 🙂
Hej Mette
Det lyder lækkert! Tusinde tak for at dele! 😉